Višeň ERDI BÖTERMO

Středně raná samosprašná odrůda višní s velmi kvalitními plody.
Kód: 268,03
Dostupnost: od března dostupné na e-shopu a v prodejnách Tovačov, O.N.Ves
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Višně
podnož Ptačka
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost: 4. třešnový týden (10. - 20. 8.)

Sklizeň: 4. třešňový týden

Tvar plodu: střední až velký kulatý

Barva plodu: tmavě červená

Dužnina: tmavě červená, aromatická, sladší

Višeň Erdi Bötermo se středně velkými až velkými tmavě červenými plody. Dužina je tmavě červená, aromatická, sladší. Sklízíme ve čtvrtém třešňovém týdnu, tedy od 10. do 20. srpna. Vhodné k přímé spotřebě i k dalšímu zpracování.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby višní Erdi Bötermo je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy v kontejneru můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromek třešně přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez třešní je období po odkvětu, kdy strom intenzivně roste a rychle zahojí rány. Řez samotný by měl být čistý, hladký, bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Ochrana: Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.