Třešeň Vega - kontejner

Středně raná odrůda třešní s velkými srdčitými plody. Jedna z nejchutnějších. V kontejneru
Kód: 11263,06
Dostupnost: čerstvě nasazeno, k dispozici od 7. srpna 2020
Kategorie: Polorané odrůdy třešní
podnož Colt
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost: 4. třešňový týden (2. 7. - 12. 7.)

Sklizeň: 4. třešňový týden

Tvar plodu: velký 7,5 - 10 g, srdčitý

Barva plodu: světle žlutá překrytá rozmytou červení

Dužnina: světle žlutá, středně pevná, velmi chutná

Kořenový bal: kontejner

Odrůda vyšlechtěna v Kanadě jako kříženec odrůd Bing x Victor. Plodnost je brzká, pravidelná a vysoká. Plody jsou žluté barvy překryté rozmytou červení, velké 7 - 10g široce srdčitého tvaru. Dužnina světle žlutá, středně pevná, velmi chutná.  Sklizeň je 4. třešňový týden, tedy od 2. do 12. července, použití všestranné. Odrůda je citlivá k pukání plodů při dešti, středně odolná proti mrazu.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby třešně Vega je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy třešní v kontejneru můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromek třešně přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez třešní je období po odkvětu, kdy intenzivně roste a rychle zahojí rány. Řez samotný by měl být čistý, hladký, bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Ochrana: Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.