Třešeň Vanda - kontejner

Středně raná odrůda třešní s atraktivními plody, nenáročná na stanoviště. V kontejneru
Kód: 11263,05
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Kategorie: Rané odrůdy třešní
podnož Colt
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost:   4. třešňový týden (2. 7. - 12. 7.)

Sklizeň:   4. třešňový týden (2. 7. - 12. 7.)

Tvar plodu:   středně velký, široce srdčitý až kulovitý

Barva plodu:   lesklá, tmavě karmínově červená

Dužnina:   tuhá, masově červená

Použití:   přímý konzum i konzervace

Opylovači:   Granát, Van, Hedelfingenská, Kordia, Burlata další běžné odrůdy třešní, inkompatibilita v opýlení není známa

Růst: bujný, tvoří kulovitou korunu, později je koruna mírně převislá

Kořenový bal: kontejner

Česká odrůda třešní, kříženec odrůd Van a Kordia. Nemá speciální požadavky na půdu nebo polohu. Plody třešně Vanda jsou středně velké, široce srdčité, lesklé tmavě karmínově červené. Dužina tuhá, masově červená, sladce navinulá, šťáva středně silně barví. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Odolnost je vysoká proti mrazu v květu i proti pukání plodů. Vhodná pro výsadby do všech poloh ve vyšších polohách jen na chráněná stanoviště.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby třešně Vanda je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy třešní v kontejneru můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromek třešně přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez třešní je období po odkvětu, kdy intenzivně roste a rychle zahojí rány. Řez samotný by měl být čistý, hladký, bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Ochrana: Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.