Třešeň KAŠTÁNKA

Spolehlivě plodící žádaná srdcovka s plody odolnými proti praskání a červivosti.
Kód: 263,18
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov a Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rané odrůdy třešní
podnož Colt
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost: 2. třešnový týden (8. 6. - 18. 6.) 

Sklizeň: 2. třešnový týden (8. 6. - 18. 6.)  

Tvar plodu: menší srdčitý  

Barva plodu: tmavěčervená, lesklá  

Dužnina: měkká, jemná, aromatická, tmavěčervená, silně barví  

Použití: přímý konzum, marmelády, šťávy  

Opylovači:  Burlat, Karešova, Rivan 

Původ Kaštánky - nahodilý semenáč z Anglie. Srdcovka s menšími srdčitými plody (5g), mírně zploštělými. Dužina je měkká, jemná, aromatická, tmavěčervená a silně barví. Je vysoce odolná, spolehlivě plodící, plody jsou odolné proti praskání, nebývají napadány červivostí. Vhodnými opylovači jsou například odrůdy Burlat, Karešova, Rivan.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby třešní  je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy třešní v kontejneru můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromek třešně přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez třešní je období po odkvětu, kdy intenzivně roste a rychle zahojí rány. Řez samotný by měl být čistý, hladký, bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Ochrana: Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.