Třešeň Karešova

Raná stará odrůda třešní, tmavá srdcovka s kvalitními plody.
Kód: 263,21
Dostupnost: pouze osobní odběr v prodejně Tovačov
Kategorie: Rané odrůdy třešní
podnož Colt
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost: 2. třešnový týden (8. 6. - 18. 6.)

Sklizeň: 2. třešnový týden

Tvar plodu: středně velký, srdčitý

Barva plodu: hnědočervená

Dužnina: měkká, červená, navinule sladká

Opylovači: Burlat, Kaštánka, Napoleonova, Rivan

Třešeň Karešova je tmavá srdcovka s kvalitními plody. Zraje ve druhém třešňovém týdnu, tedy od 8. do 18. června. Plody jsou středně velké, srdčité, hnědočervené, dužina měkká, červená, navinule sladká. Vhodnými opylovači jsou například odrůdy Burlat, Kaštánka, Napoleonova nebo Rivan. Není náročná na agrotechniku, lze ji úpěstovat ve všech polohách. Odolnost proti jarním mrazíkům v květu je vysoká, proti pukání plodů je však malá.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby třešně Karešova je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy třešní v kontejneru můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromek třešně přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez třešní je období po odkvětu, kdy intenzivně roste a rychle zahojí rány. Řez samotný by měl být čistý, hladký, bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Ochrana: Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.