Třešeň FELICITA

Pozdní česká samosprašná odrůda se středně velkými nasládlými plody
Kód: 263,41
Dostupnost: připravujeme na jaro 2022, již dnes můžete objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Polorané odrůdy třešní
podnož Colt
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   5. třešňový týden 

Sklizeň:   5. třešňový týden 

Tvar plodu:   středně velký srdčitý

Barva plodu:   tmavě červená

Dužnina:   nasládlá, pevná, tmavě červená, mírně barví, šťavnatá, aromatická

Použití:   přímý konzum i konzervace

Nová česká samosprašná pozdní chrupka (kříženec Krupnoplodnaja x Stella). Plody třešně Felicita jsou středně velké srdčitého tvaru, barva je tmavě červená. Dužnina je nasládlá, pevná, tmavě červená, mírně barví, šťavnatá, aromatická. Využití pro přímý konzum i konzervaci. Velmi odolná mrazu i nemocem, ale citlivá k praskání plodů. Třešeň Felicita je samosprašná.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby třešně Lapins je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy třešní v kontejneru můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromek třešně přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez třešní je období po odkvětu, kdy intenzivně roste a rychle zahojí rány. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Ochrana: Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.