Třešeň EARLY KORVIK

Velmi odolná tmavá velkoplodá srdcovka, chuťově hodnocená jako velmi dobrá.
Kód: 263,24
Dostupnost: připravujeme na jaro 2022, již dnes můžete objednat
Skladem: 10 ks
Kategorie: Polorané odrůdy třešní
podnož Colt
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost: 4. - 5. t.t. (2.7. - 24.7.)

Sklizeň:  4. - 5. t.t. (2.7. - 24.7.)

Tvar plodu: velký srdčitý 9 - 10,5g

Barva plodu: hnědočervená

Dužnina: tmavěčervená, sušší, navinule sladká, tuhá, dobře barví

Použití: přímý konzum i další zpracování

Opylovači: Těchlovan, Kordia

Růst třešně Early Korvik je středně bujný, mírně vzpřímený. Kvete středně pozdně. Chrupka, srdcovka s velkými tmavými hnědočervenými plody (9 - 10,5g). Dužina je tužší, navinule sladká, chuťově hodnocena jako velmi dobrá. Plodnost je velmi dobrá, pravidelná, spolehlivá. Vysoce odolná mrazu, houbovým chorobám a pukání plodů.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby třešní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy třešní v kontejneru můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromek třešně přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez třešní je období po odkvětu, kdy intenzivně roste a rychle zahojí rány. Řez samotný by měl být čistý, hladký, bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Ochrana: Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.