Třešeň Aranka - kontejner

Raná tmavě červená srdcovka vhodná i do oblastí s vyšším úhrnem srážek. V kontejneru

Skladem: Ano
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Kategorie: Rané odrůdy třešní
  podnož Colt

280 Kč

Cena bez DPH: 243,48 Kč

Konzumní zralost:   2. třešnový týden  (8. 6. - 18.6.)

Sklizeň:   2. třešnový týden (8. 6. - 18.6.)

Tvar plodu:   středně velký asi 6,2 g, kulovitý

Barva plodu:   tmavě červená

Dužnina:  tmavě červená, šťavnatá, dobře barví, chuť dobrá, mírně navinulá, aromatická

Použití:   vhodná především pro přímý konzum

Opylovači:   Burlat, inkompatibilita v opylení není známa

Růst: středně bujný, v plné plodnosti slabší než Burlat

Aranka je raná srdcovka vyšlechtěna v roce 1975 křížením odrůdy Kaštánka a Moreau. Strom roste středně bujně, v plné plodnosti slaběji než odrůda Burlat. Korunu tvoří kulovitou až široce kulovitou. Plodí ve druhém třešňovém týdnu, třetím rokem po výsadbě. Plody jsou středně velké, při bohaté zálivce velké, asi 6,2 g, kulovité, tmavě červené. Dužina červená, šťavnatá, dobře barví, tužší než u Kaštánky. Chuť dobrá, mírně navinulá, aromatická. Odrůda Aranka je vhodná do oblastí s vyšším úhrnem srážek, plody nepraskají.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby třešní Aranka je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Stromy třešní v kontejneru můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromek třešně přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez třešní je období po odkvětu, kdy intenzivně roste a rychle zahojí rány. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Ochrana: Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím