Švestka Wangenheimova - kontejner

Středně raná samosprašná pološvestka, vhodná pro přímý konzum, konzervaci i destilaci. V kontejneru
Kód: 257,06
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Rané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost: 21.8. - 7.9.

Sklizeň: 21.8. - 7.9.

Tvar plodu: středně velký, oválný

Barva plodu: červenavě modrá, silně světle modře ojíněná

Dužnina:  pevná, zelenožlutá, středně šťavnatá

Kořenový bal: kontejner

Odrůda původem z Německa a zaregistrovaná roku 1954. Odrůda nenáročná na půdní podmínky. Růst je bujný, později středně bujný, koruna středně velká, kulovitá. Plod švestky Wangenheimova je středně velký, oválný, slupka je červenavě modrá, silně světle modře ojíněná. Dužina pevná, zelenavě žlutá, středně šťavnatá a dobře odlučitelná od pecky. Plodnost je velká, pravidelná. Vhodná pro pěstování i ve vyšších polohách na chráněných stanovištích, především pro drobné pěstitele.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Wangenheimova je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.