Švestka Valjevka - kontejner

Pozdní samosprašná pološvestka vyniká svou vysokou a pravidelnou plodností, dobré chuti. Kontejner C6
Kód: 11257,09
Dostupnost: čerstvě nasazeno, k dispozici od 7. srpna 2020
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    300 Kč

Konzumní zralost: 7. 9. - 15.9

Sklizeň: 7. 9. - 15.9

Tvar plodu:  středně velký až velký, vejčitý

Barva plodu:   po odstranění ojínění je tmavě modrá

Dužnina:   žlutozelená, tuhá, středně šťavnatá, dobrá

Kořenový bal: kontejner

Odrůda pološvestky s kvalitními plody vyšlechtěna v Jugoslávii jako kříženec odrůd Agen707 aStenley. Růst je středně bujný, a koruna polovzpřímená. Plodnost je brzká a velmi velká a pravidelná. Plody švestky Valjevka jsou středně velké až velké vejčitého tvaru, po odstranění ojínění je barva tmavě modrá. Dužnina je žlutavě zelená, tuhá, středně šťavnatá, dobrá. Důležitý je výběr stanoviště, vyžaduje dostatečné zásobené půdy živinami i vláhou. Je doporučována probírka plodů. Samosprašná odrůda, velmi odolná šárce.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Valjevka je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.