Švestka Valjevka - kontejner

Pozdní samosprašná pološvestka vyniká svou vysokou a pravidelnou plodností, dobré chuti. V kontejneru

Skladem: Ano
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
  podnož Myrobalán

280 Kč

Cena bez DPH: 243,48 Kč

Konzumní zralost: 7. 9. - 15.9

Sklizeň: 7. 9. - 15.9

Tvar plodu:  středně velký až velký, vejčitý

Barva plodu:   po odstranění ojínění je tmavě modrá

Dužnina:   žlutozelená, tuhá, středně šťavnatá, dobrá

Kořenový bal: kontejner

Odrůda pološvestky s kvalitními plody vyšlechtěna v Jugoslávii jako kříženec odrůd Agen707 aStenley. Růst je středně bujný, a koruna polovzpřímená. Plodnost je brzká a velmi velká a pravidelná. Plody švestky Valjevka jsou středně velké až velké vejčitého tvaru, po odstranění ojínění je barva tmavě modrá. Dužnina je žlutavě zelená, tuhá, středně šťavnatá, dobrá. Důležitý je výběr stanoviště, vyžaduje dostatečné zásobené půdy živinami i vláhou. Je doporučována probírka plodů. Samosprašná odrůda, velmi odolná šárce.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Valjevka je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím