Švestka Top taste - kontejner

Pozdní pološvestka vyniká svou vysokou a pravidelnou plodností i cukernatostí plodů. V kontejneru

Skladem: Ano, čerstvě nasazeno, k osobnímu odběru od 1. srpna 2019
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
  podnož Myrobalán

310 Kč

Cena bez DPH: 269,57 Kč

Konzumní zralost: 7. 9. - 15.9

Sklizeň: 7. 9. - 15.9

Tvar plodu:  velký až velmi velký, protáhlý

Barva plodu:   po odstranění ojínění je fialovomodrá

Dužnina:   žlutozelená, tuhá, vláknitá, velmi šťavnatá, velmi sladká

Kořenový bal: kontejner

Odrůda pološvestky vyšlechtěna v Německu jako kříženec odrůd Domácí velkoplodá a Valor. Růst je slabý až střední se vzpřímenou korunou. Plodnost je brzká až středně brzká, velká, pravidelná. Plody švestky Toptaste jsou velké, protáhlé, pří odstranění ojínění má fialovomodrou barvu. Dužnina je žlutavě zelená, vláknitá, velmi šťavnatá, při plném vyznání je velmi sladká. Švestka dozrává v první polovině září. Plody jsou k všestrannému využití, k přímému konzumu i ke konzervaci, díky vysoké cukernatosti jsou vhodné i k destilaci. Odrůda není náročná na stanoviště, spolehlivě plodí i v okrajových oblastech na chráněných stanovištích. Vůči šárce je odrůda tolerantní.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Toptaste je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím