Švestka TOP KING - kontejner

Německá odrůda s velmi velkými plody a vysokou pravidelnou plodností. Kontejner C6
Kód: 11259,06
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Skladem: 5 ks
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    350 Kč

Konzumní zralost: konec srpna

Sklizeň: konec srpna

Tvar plodu:  velký oválný

Barva plodu:   ocelově modrá

Dužnina:   žlutá, šťavnatá, dobře odlučitelná, chuť sladce aromatická, velmi chutná

Použití: přímý konzum, destilace

Kořenový bal: kontejner

Novější odrůda vyšlechtěna v Německu jako kříženec odrůd Čačanská najbolja x Italian Plum. Růst je střední se vzpřímenou korunou. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Plody švestky Top king jsou velké, oválné, pří odstranění ojínění má modré barvy. Dužnina je žlutá, šťavnatá, dobře odlučitelná, chuť sladce aromatická, velmi chutná. Švestka dozrává v koncem srpna. Plody jsou k všestrannému využití, k přímému konzumu, díky vysoké cukernatosti jsou vhodné k destilaci. Odrůda není náročná na stanoviště, spolehlivě plodí i v okrajových oblastech na chráněných stanovištích. Vůči šarce je odrůda tolerantní.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Top king je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.