Švestka Top hit - kontejner

Velmi pozdní, stará, cizosprašná odrůda pološvestky, nenáročná na řez. V kontejneru

Skladem: Ano, čerstvě nasazeno, k osobnímu odběru od 1. srpna 2019
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
  podnož Myrobalán

310 Kč

Cena bez DPH: 269,57 Kč

Konzumní zralost:  konec září

Sklizeň: konec září

Tvar plodu:  velmi  velký, nesouměrný

Barva plodu:   po odstranění ojínění je fialovomodrá

Dužnina:   žlutavě zelená,  tuhá, středně až velmi šťavnatá

Kořenový bal: kontejner

Velmi pozdní odrůda pološvestky vyšlechtěna v Německu jako kříženec odrůd Čačanská najbolja a President. Růst je středně bujný, koruna polovzpřímená. Plodnost je velmi brzká, velmi velká, při přeplození střídavá. Plody švestky Tophit jsou velmi velké, nesouměrné, protáhlé, po odstranění ojínění je barva plodu fialovomodrá. Dužnina je žlutavě zelená, tuhá, středně až velmi šťavnatá. Plody dozrávají velmi pozdě v druhé polovině října. Pro dosažení dobré kvality plodů jsou vhodnější středně teplé a teplé polohy a chráněná stanoviště. Plody jsou náchylné na monilii, ale tolerantní k šárce.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Tophit je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím