Švestka Top Gigant

Speciální odrůda s velkými plody, která vznikla křížením odrůd Čačanská najbolja a President.

Tolerantní vůči šarce. Odrůda je nenáročná a odolná mrazu.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
  podnož Myrobalán

210 Kč

Cena bez DPH: 182,61 Kč

Konzumní zralost: polovina srpna - září

Sklizeň: polovina srpna - září

Tvar plodu: oválné, velmi velké (až 100g)

Barva plodu: modrá až fialová

Dužnina: žlutá, velmi chutná, mírně nasládlá,  jde dobře od pecky

Použití: přímý konzum, kompotování, povidla, sušení, destilace

Opylovači: částečně samosprašný

 

Speciální odrůda s velkými plody, která vznikla křížením odrůd Čačanská najbolja a President. Plody se konzumují syrové, konzervované mražením nebo kompotované, vyrábějí se z nich povidla, plní se jimi ovocné knedlíky, buchty i koláče, suší se nebo se z nich po zkvašení destilací vyrábí slivovice. Tolerantní vůči šarce. Odrůda je nenáročná a odolná mrazu.

 

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Čačanská najbolja je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

 

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím