Švestka TIPALA - kontejner

Žlutě zbarvená švestka s vynikajícím aroma s vysokou cukernatostí. Žlutě zbarvená švestka s vynikajícím aroma s vysokou cukernatostí. Kontejner C6
Kód: 11259,02
Dostupnost: připravujeme na jaro 2021, již dnes můžete objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    320 Kč

Konzumní zralost: přelom července a srpna

Sklizeň: přelom července a srpna

Tvar plodu:  střední až velký, oválný

Barva plodu:   žlutá s malým méně výrazným líčkem

Dužnina:   žlutá, aromatická

Kořenový bal: kontejner

Odrůda švestek se žlutým zbarvením. Plody švestky Tipala jsou středně velké až velké oválné, žlutě zbarvené s nevýrazným červeným líčkem. Dužnina je žlutá, středně tuhá, aromatická, velmi sladká. Sklizeň je na přelomu července a srpna. Odrůda je citlivější na mráz, proto se doporučuje výsadba do teplých a středních poloh. Odolná šárce.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Tipala je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.