Švestka Stanley

Pozdní samosprašná švestka s atraktivními plody a vysokou plodností.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
  podnož Myrobalán

180 Kč

Cena bez DPH: 156,52 Kč

Konzumní zralost: 1.9 - 7.9

Sklizeň: 1.9 - 7.9

Tvar plodu: velký, podlouhlý k oběma koncům zúžený

Barva plodu: hnědavě fialová až tmavě fialová

Dužnina:  zelenavě žlutá, pevná, velmi šťavnatá, sladká

Odrůda původem z USA. Kříženec odrůd Agenská a Grand Duke. Dobře prospívá v teplejších oblastech na stanovištích s úrodnou půdou. Vyznačuje v mládí bujným růstem v plné plodnosti je pak růst slabý. Plody švestky Stanley jsou velké, podlouhlé a k oběma koncům růžené. Dužina je zelenavě žlutá, pevná, velmi šťavnatá, sladká, dobře odlučitelná od pecky. Dozrává v první týden v září a to od 1.9 do 7.9. Odolnost je proti mrazu vysoká a k šárce je tato odrůda tolerantní.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Stanley je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím