Švestka President - kontejner

Velmi pozdní stará cizosprašná odrůda pološvestky, nenáročná na řez. V kontejneru
Kód: 257,03
Dostupnost: od března dostupné v e-shopu a v prodejně Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost: 2. polovina září

Sklizeň: 2. polovina září

Tvar plodu:  velký až velmi  velký,  nesouměrný

Barva plodu:   po odstranění ojínění je fialová

Dužnina:   žlutavě zelená, středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, dobrá

Opylovači: Stanley, Altánova, Oulinská, Hanita, Č.Lepotica

Kořenový bal: kontejner

 Velmi pozdní odrůda pološvestky vyšlechtěna v Anglii jako náhodný semenáč. Růst je spíše slabší, koruna polovzpřímená. Plodnost je brzká, velká někdy střídavá. Plody švestky President jsou velké, po odstranění ojínění je barva fialová. Dužnina je žlutavě zelená, středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, chuťově dobrá. Plody dozrávají od 7. do 21. října. Jedná se o velmi starou odrůdu, která neklade velké nároky na řez stromu, je však náročná na výběr stanoviště vyžaduje chráněná stanoviště, úrodné půdy dostatečně zásobené živinami. U této odrůdy se musí dbát na správnou zralost plodů, pokud plody zůstanou příliš dlouho na stromě a přezrají, dužnina se rozpadne a ztratí jakoukoli chuť. Odrůda je cizosprašná, proto potřebuje opylovače. Vhodnými jsou například Stanley, Althanova, Oulinská, Hanita, Čačanská Lepotica.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek President je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.