Švestka Presenta - kontejner

Pozdní, samosprašná švestka, nenáročná odrůda s velmi kvalitními plody. V kontejneru
Kód: 257,24
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost: 1. - 15.10

Sklizeň: 1. - 15.10

Tvar plodu:  středně velký, elipsovitý

Barva plodu:   po odstranění ojínění je fialovomodrá

Dužnina:   žlutavě zelená, tuhá, středně až velmi šťavnatá, dobrá až výborná

Odrůda švestky vyšlechtěna v Německu jako kříženec odrůd Ortenauer a President. Růst je středně bujný, s rozložitou až převislou korunou. Plodnost je středně brzká, velká až velmi velká, pravidelná. Plody švestky Presenta jsou středně velké, elipsovitého tvaru, po odstranění ojínění je barva fialovomodrá. Dužnina je žlutavě zelená, tuhá, středně až velmi šťavnatá, dobrá až výborná. Plody dozrávají od začátku do poloviny října. Je vhodná na přímý konzum, sušení, i  k výrobě destilátů. Odrůda je nenáročná na stanoviště, z důvodu pozdního dozrávání plodů je vhodnější do teplejších poloh. Je tolerantní vůči šárce a je samosprašná.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Presenta je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.