Švestka Katinka - kontejner

Velmi raná samosprašná odrůda pološvestky vhodná pro přímý konzum a konzervaci, především k sušení. V kontejneru
Kód: 257,05
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Rané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost:   druhá a třetí dekáda července

Sklizeň: druhá a třetí dekáda července

Tvar plodu:  středně velký oválný (26 - 32g, 34mm)

Barva plodu:   tmavě fialová až modrá se světle modrým ojíněním

Dužnina:   bělavě žlutá až žlutozelená, pevná, šťavnatá, dobře odlučitelná, sladce navinulá, velmi dobrá

Použití:   přímý konzum, sušení, do koláčů (neroztéká se)

Růst:  středně bujný, koruna kulovitá až rozložitá

Kořenový bal: kontejner

Katinka je velmi raná samosprašná pološvestka vyšlechtěna v německém Hohenheimu jako kříženec odrůd Ortenauer x Ruth Gerstetter (registrovaná 2005). Roste středně bujně, korunu má kulovitou až rozložitou. Plod je středně velký (26 - 32g, maximálně 34mm), oválný, tmavě fialový až modrý se světle modrým ojíněním. Dužina je bělavě žlutá až žlutozelená, pevná, šťavnatá, dobře odlučitelná, sladce navinulá, velmi dobrá. Odrůda je středně až vysoce odolná proti mrazu, proti šarce švestek vysoce odolná. Vhodná k přímému konzumu, k zavařování, sušení a do koláčů (neroztéká se).

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.