Kód: | 259,01 |
Dostupnost: | připravujeme na jaro 2021, již dnes můžete objednat |
Skladem: | 10 a více ks |
Kategorie: | Pozdní odrůdy švestek |
podnož Myrobalán |
Konzumní zralost: 1. polovina září
Sklizeň: 1. polovina září
Tvar plodu: velký, elipsovitý
Barva plodu: po odstranění ojínění je tmavě modrá
Dužnina: žlutavě zelená, tuhá, navinule sladká, velmi šťavnatá, dobře odlučitelná
Použití: přímý konzum, konzervace
Růst: slabý, s rozložitou korunou
Odrůda vyšlechtěna v Německu jako kříženec odrůd Ortenauer a Stanley. Plodnost je brzká, velmi velká, pravidelná. Plody švestky Jojo jsou velké, elipsovitého tvaru, po odstranění ojínění je barva plodu tmavě modrá. Dužnina je žlutavě zelená, navinule sladká, velmi šťavnatá a málo aromatická. Plody dozrávají v druhé polovině srpna. Předností této odrůdy je vysoká plodnost, při velké násadě plodů je vhodná probírka. Odrůda vyžaduje pěstování v teplejších polohách, dobře zásobené půdy živinami i vláhou v době dozrávání plodů je vhodná doplňková zálivka. Díky slabému růstu je tato odrůda vhodná do menších zahrádek. Rezistentní vůči šarce švestek a je samosprašná.
Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Jojo je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.
Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.
Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.