Švestka Jojo - kontejner

Rezistentní, samosprašná odrůda pološvestky, vhodná pro výsadbu do teplejších poloh. Kontejner C4
Kód: 11259,01
Dostupnost: čerstvě nasazeno, k dispozici od 7. srpna 2020
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    300 Kč

Konzumní zralost:   1. polovina září

Sklizeň:   1. polovina září

Tvar plodu:   velký, elipsovitý

Barva plodu:   po odstranění ojínění je tmavě modrá

Dužnina:   žlutavě zelená, tuhá, navinule sladká, velmi šťavnatá,

Použití:   přímý konzum, konzervace

Růst:  slabý, s rozložitou korunou

Kořenový bal: kontejner

Odrůda vyšlechtěna v Německu jako kříženec odrůd Ortenauer a Stanley. Plodnost je brzká, velmi velká, pravidelná. Plody švestky Jojo jsou velké, elipsovitého tvaru, po odstranění ojínění je barva plodu tmavě modrá. Dužnina je žlutavě zelená, navinule sladká, velmi šťavnatá a málo aromatická. Plody dozrávají v druhé polovině srpna. Předností této odrůdy je vysoká plodnost, při velké násadě plodů je vhodná probírka. Odrůda vyžaduje pěstování v teplejších polohách, dobře zásobené půdy živinami i vláhou v době dozrávání plodů je vhodná doplňková zálivka. Díky slabému růstu je tato odrůda vhodná do menších zahrádek. Rezistentní vůči šárce a je samosprašná.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Jojo je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.