Švestka HERMAN

Velmi raná odrůda pološvestky se středně velkými navinule sladkými plody, samosprašná.
Kód: 257,11
Dostupnost: připravujeme na podzim 2020, lze objednat
Kategorie: Rané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    200 Kč

Konzumní zralost:   polovina července

Sklizeň: polovina července

Tvar plodu:  středně velký vejčitý

Barva plodu:   modrá až modrofialová, ojíněná

Dužnina:  pevná, zlatavě žlutá, šťavnatá, navinule sladká, aromatická, středně dobře odlučitelná

Použití:   přímý konzum, destilace

Růst:  středně bujný

Herman je velmi raná samosprašná odrůda pološvestek s brzkou a pravidelnou plodností. Plody jsou středně velké, vejčité, modré až modrofialové, ojíněné. Dužina pevná, zlatavě žlutá, šťavnatá, navinule sladká, aromatická, středně dobře odlučitelná. Vhodné k přímému konzumu i destilaci. Odrůda vhodná do všech oblastí pro pěstování švestek, vysoce odolná mrazu, tolerantní k šarce švestek.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.