Švestka Herman

Velmi raná odrůda pološvestky, samosprašná.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Rané odrůdy švestek
  podnož Myrobalán

180 Kč

Cena bez DPH: 156,52 Kč

Sklizeň:   15. 7. - 7. 8

Tvar plodu:   střední až větší, elipsovitý

Barva plodu:   po odstranění ojínění je tmavě modrá

Dužnina:   žlutavě zelená, středně tuhá, navinule sladká

Použití:   především pro přímý konzum

Růst: středně bujný až bujný s polovzpřímenou korunou

Velmi raná odrůda pološvestky vyšlechtěna ve Švédsku jako kříženec odrůd Carská a Ruth Gerstetter.  Plodnost je středně brzká, středně velká. Plody švestky Herman jsou střední až větší velikosti, elipsovitého tvaru, po odstranění ojínění je barva plodu tmavě modrá. Dužnina je žlutavě zelenavá, středně tuhá, navinule sladká, středně až velmi šťavnatá, velmi dobré chuti. Odrůda je tolerantní vůči šárce a je samosprašná. Vhodná pro pěstování ve všech polohách.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Herman je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím