Švestka Haganta - kontejner

Odrůda pološvestky v kontejneru, která vyniká velkou plodností i kvalitou plodů.
Kód: 259,04
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    280 Kč

Růst: středně bujný, koruna je polovzpřímená

Konzumní zralost:   21. 9. - 7.10

Sklizeň:   21. 9. - 7.10

Tvar plodu:   velký až velmi velký, protáhlý

Barva plodu:   po odstranění ojínění je fialovomodrá

Dužnina:   žlutavě zelená, tuhá, vláknitá, velmi šťavnatá, s výrazným aroma

Použití:   přímý konzum, konzervace, transport

Kořenový bal : kontejner

Zajímavá odrůda pološvestky vyšlechtěna v Německu jako kříženec odrůd Čačanská najbolja a Valor. Plodnost je brzká až středně brzká, velká a pravidelná. Plody švestky Haganta jsou velké až velmi velké, protáhlého tvaru, barva je po odstranění ojínění fialovomodrá. Dužnina je žlutavě zelená, tuhá, vláknitá, velmi aromatická, výborné chuti. Plody dozrávají na přelomu září a října. Odrůda není nijak náročná a polohy ani na půdní podmínky. Plody mají tuhou konzistenci proto dobře snáší transport. Odrůda je tolerantní vůči Šárce a lze ji vysazovat do všech poloh.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Haganta je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.