Švestka Elena - kontejner

Samosprašná  velmi pozdní odrůda k všestrannému použití s vysokými výnosy V kontejneru
Kód: 257,16
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    280 Kč

Kořenový bal: kontejner

Konzumní zralost: konec září

Sklizeň:  konec září

Tvar plodu:  oválný, středně velký (40 - 50g)

Barva plodu: tmavěmodrá

Dužina: zelenožlutá až žlutá, chutná

Použití: přímý konzum, destilace

Velmi pozdní odrůda švestky, samosprašná, kříženec Vlašky a Stanley. Plody středně velké (40 - 50g), tmavěmodré, oválné. Dužina zelenožlutá, po dozrání žlutá, sladká, chutná., jde od pecky.  Vyžaduje slunečné stanoviště, aby plody mohly dozrát. Je vysoce odolná mrazu a monilioze, tolerantní k šarce. Oblíbená pro pravidelné a vysoké výnosy.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Elena je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.