Švestka DURANCIE

Stará samosprašná odrůda švestek s vysokou cukernatostí, vhodná především pro výrobu destilátů.
Kód: 269
Dostupnost: pouze osobní odběr v prodejně Tovačov
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Pozdní odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    220 Kč

Konzumní zralost:   první polovina října

Sklizeň:   1. - 15. 10.

Tvar plodu:   střední, vejčitý

Barva plodu:   modrofialová

Dužnina:   zelená, jemná, hodně šťavnatá, nelze oddělit od pecky

Použití:   destilace

Růst: středně bujný až bujný

Stará odrůda, hojně využívaná na výrobu destilátů. Synonyma: Damastilka, Duranče, Duranec, Kadle, Kobylanka, Prun gras. Plody švestky Durancie jsou střední velikosti, modrofialové, dozrávají v první polovině října. Dužina je žlutavě zelená, sladká a velmi šťavnatá, ale nelze oddělit od pecky. Odrůda je tolerantní k šárce. Vhodná pro pěstování v teplejších polohách.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Durancie je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.