Švestka CALYPSO

Polská odrůda švestek, samosprašná raná, odolná mrazu.
Kód: 257,04
Dostupnost: připravujeme na jaro 2021, již dnes můžete objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    200 Kč

Konzumní zralost: druhá polovina července

Sklizeň: druhá polovina července

Barva plodu:  fialovomodrá, jemně ojíněná

Tvar plodu:  středně velký oválný o hmotnosti 25 - 40 g

Dužnina: žlutozelená, v plné zralosti žlutooranžová

Nová raná odrůda švestek vyšlechtěna v Polsku. Plody švestky Calypso jsou středně velké 25 - 40g, fialovomodré barvy, jemně ojíněné. Dužnina je žlutozelená, v plné zralosti žlutooranžová, sladká, šťavnatá. Dozrává ve druhé polovině července. Stromy jsou odolné na mráz, odrůda je samosprašná. Vhodná k všestrannému využití, lze vysazovat do všech poloh.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.