Švestka ČAČANSKÁ RODNÁ

Vynikající odrůda pološvestky, plody dosahují vysoké cukernatosti i švestkového aroma.
Kód: 257,22
Dostupnost: pouze osobní odběr v prodejně Tovačov
Skladem: 9 ks
Kategorie: Polorané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    220 Kč

Konzumní zralost:   první polovina srpna

Sklizeň:   první polovina srpna

Tvar plodu:   velký podlouhlý

Barva plodu:   modrá ojíněná

Dužnina:  zelenožlutá, chutná, sladce navinulá, dobře odlučitelná, výborná

Použití:   vhodná pro přímý konzum i konzervaci

Růst: středně bujný

Opylovači: Čačanská lepotica, Stanley a další odrůdy

Částečně samosprašná odrůda vyšlechtěna v Čačaku v Srbsku jako křiženec odrůd Wagenheimova x Stanley. Vyžaduje teplé oblasti, hlinité úrodné půdy s dostatkem vláhy. Plody švestky Čačanská rodná jsou velké, podlouhlé, modré, ojíněné. Dužina je zelenožlutá, chutná, sladce navinulá, dobře odlučitelná, výborná s vysokým obsahem cukru. Plodnost je raná, pravidelná, často velmi vysoká. Odrůda je tolerantní k šarce, moniliozou netrpí. Vhodnými opylovači jasou například odrůdy Čačanská lepotica, Stanley.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Čačanská rodná je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.