Švestka Čačanská raná

Velmi raná pološvestka, částečně samosprašná s atraktivními plody pro přímý konzum.
Kód: 257,12
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Kategorie: Rané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    200 Kč

Konzumní zralost:   21.7. - 7. 8.

Sklizeň:   21.7. - 7. 8.

Tvar plodu:   velký elipsovitý

Barva plodu:   modrá, ojíněná

Dužnina:   středně tuhá, zelenavá šťavnatá dobře odlučitelná

Použití:   přímý konzum

Růst: středně bujný koruna středně hustá

Odrůda vyšlechtěna v Jugoslávii. Jedná se o křížence odrůd Wagenheimova a Požegača. Vyžaduje teplejší polohy a stanoviště s hlubokými výživnými půdami. Plody švestky Čačanská rana jsou velké, elipsovité, modré barvy. Dužina je středně tuhá, zelenavá, šťavnatá, navinule sladká dobře odlučitelná od pecky. Plodnost je středně brzká, středně velká, pravidelná. Dozrávají od 21.7. do 7.8. Odolnost střední proti napadení šarkou i proti mrazu. Částečně samosprašná odrůda vhodná pro přímý konzum.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Čačanská raná je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.