Švestka Čačanská najbolja

Středně raná cizosprašná pološvestka s atraktivními plody vhodnými především pro přímý konzum.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Polorané odrůdy švestek
  podnož Myrobalán

180 Kč

Cena bez DPH: 156,52 Kč

Konzumní zralost:   15.8 - 31.8

Sklizeň:   15.8 - 31.8

Tvar plodu   velký až velmi velký, oválný

Barva plodu:   modročervená až fialově modrá

Dužnina:   pevná zelenavá až nažloutlá, šťavnatá, mírně aromatická

Použití:   především pro přímý konzum

Opylovači:   Čačanská lepotica a Stenley

Odrůda vyšlechtěna v Jugoslávii. Kříženec odrůd Wagenheimova a Požegača. Vyžaduje teplejší oblasti, hlinité úrodné půdy. Plod švestky Čačanská najbolja je velký, oválný, modročervené až fialově modré barvy. Dužina pevná, zelenavá až nažloutlá, šťavnatá, mírně aromatická. Dozrává v druhé polovině srpna od 15.8 do 31.8. Odrůda je tolerantní k šárce, odolnost proti mrazíkům je vysoká.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Čačanská najbolja je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

Růst: zprvu velmi bujný, později středně bujný, koruna vzpřmená, středně hustá

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím