Švestka ČAČANSKÁ LEPOTICA - kontejner

Raná samosprašná pološvestka atraktivního vzhledu velmi dobré chuti. Kontejner C4
Kód: 11257,08
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Polorané odrůdy švestek
podnož Myrobalán
Vaše cena:    320 Kč

Konzumní zralost:   15. 8. - 21. 8.

Sklizeň:   15. 8. - 21. 8.

Tvar plodu:   velký oválný

Barva plodu:   modrá, silně ojíněná

Dužnina:   tuhá, zelenavá až nažloutlá, šťavnatá, dobře odlučitelná

Použití:   vhodná pro přímý konzum i konzervaci

Růst: bujný, později středně bujný, koruna vzpřímená středně hustá

Odrůda vyšlechtěna v Jugoslávii a zaregistrovaná roku 1991 jako křiženec odrůd Wagenheimova x Požegača. Vyžaduje teplé oblasti, hlinité úrodné půdy s dostatkem vláhy. Plody švestky Čačanská lepotica jsou velké, oválné, tmavě modré silně ojíněné. Dužina je tuhá, zelenavá až nažloutlá, šťavnatá dobře odlučitelná od pecky. Plodnost je velká a pravidelná. Odrůda je tolerantní k šarce, vysoce odolná mrazu. Je to samosprašná odrůda pološvestky.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek Čačanská lepotica je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.