Švestka Bryská - kontejner

Francouzká raná odrůda s menšími, chutnými plody

Skladem: Ano
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Kategorie: Rané odrůdy švestek
  podnož Myrobalán

280 Kč

Cena bez DPH: 243,48 Kč

Konzumní zralost:   2. pol. července

Sklizeň:   2. pol. července

Tvar plodu:   menší, kulovitý

Barva plodu:   modročervená, jemně ojíněná

Dužnina:   zelenožlutá, sladká, aromatická, měkká

Použití:   k všestrannému využití

Růst: středně bujně rostoucí

Opylovači: Lützelsachsenská

Bryská slíva vznikla pravděpodobně ve Francii, kde se odedávna pěstovala v okolí obce Bry. Synonyma Bonne de Bry, Gute von Bry, Dobra z Bry. Je to velmi plodná odrůda vhodná i do vlhčích a vyšších stanovišť. Roste středně bujně, vytváří menší kulovité koruny, dobře se rozvětvuje a obrůstá plodonosným dřevem. Plody jsou menší (10 plodů váží 150 - 220g), kulovité, s velmi malou odlučitelnou peckou. Dužina šťavnatá, polotuhá, jemná, nasládlé buketní chuti. Dozrává během 2-3 týdnů. Odolnost mrazu vysoká, šárce střední.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby švestek je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: Proti škůdcům u peckovin proti pilatce švestkové při ukončení květu Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím