Ryngle OPÁL

Velmi raná odrůda ryngle, vyznačuje se velkou plodností a kvalitními plody.
Kód: 255,03
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov a Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Ryngle a Blumy
podnož Myrobalán
Vaše cena:    200 Kč

Konzumní zralost: 7. - 21. 8

Sklizeň: 7. - 21. 8

Tvar plodu:  středně velký, mírně protáhlý

Barva plodu:   po odstranění ojínění je světle fialová s tmavě fialovým líčkem

Dužnina:   oranžová, měkká až středně tuhá, velmi sladká

Velmi raná ryngle vyšlechtěna ve Švédsku jako kíženec Early Favorit a Oulinská. Růst je středně bujný, koruna polovzpřímená. Plodnost je brzká. Plody ryngle Opál jsou středně velké, mírně protáhlé, slupka má po odstranění ojínění světle fialovou barvu, na osluněné straně je barva až tmavě fialová. Dužnina je oranžová, měkká až středně tuhá, velmi sladká. Je tolerantní k šárce, samosprašná, vhodná do všech poloh. Využití především pro přímý konzum.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných švestek je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max 20cm nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem.

Řez:Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana:V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit