Ryngle ALTHANOVA

Středně raná odrůda ryngle s vynikající zlatožlutou dužinou vhodná pro přímý konzum i konzervaci.
Kód: 255,02
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Ryngle a Blumy
podnož Myrobalán
Vaše cena:    200 Kč

Konzumní zralost: 2. - 4. týden v srpnu

Sklizeň: 2. - 4. týden v srpnu

Tvar plodu: velký až velmi velký, kulovitý

Barva plodu: zelenožlutá, překryta modravě červenou barvou

Dužnina: pevná, zlatožlutá, velmi šťavnatá

Stará odrůda ryngle vyšlechtěna v České republice. Vyžaduje chráněné polohy a výživné půdy. Je bujného růstu, koruna řídká, široce kulovitá. Plody ryngle Althanova jsou velké až velmi velké, kulovité zelenožluté barvy, překryté modravě červenou barvou. Dužina je pevná, zlatožlutá, velmi šťavnatá, dobře odlučitelná od pecky. Plodnost pozdější, velká a pravidelná. Odolnost proti napadení šarkou je střední a proti mrazu vysoká. Vhodná do středních a vyšších poloh především pro drobné pěstitele. Je cizosprašná, vhodným opylovačem je zelená ryngle.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných rynglí je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit