Rybíz stromkový červený - Jonkheer Van Tets

Velmi raná odrůda červeného stromkového rybízu, vhodná pro přímý konzum, lze pěstovat i velkovýrobně.
Kód: 254,01
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Rybíz stromkový
podnož Meruzalka zlatá
Vaše cena:    140 Kč

Konzumní zralost: přelom června a července

Sklizeň: přelom června a července

Tvar plodu:  hrozen dlouhý, řídce osazen velkými kulovitými bobulemi

Barva plodu: sytě červená

Dužnina:  nakyslá, aromatická

Velmi raná odrůda červeného stromkového rybízu vyšlechtěna v Holandsku jako kříženec odrůd Fayův úrodný a scotch. Nejlepší úrody dosahuje v těžší, hlubší a živné půdě ve středních polohách. Hrozen je dlouhý, řídce osazen velkými kulovitými bobulemi sytě červené barvy, nakyslé a aromatické chuti. Dozrává na přelomu června a července. Odolnost je střední proti napadení antraknózou. Odrůda vhodná především pro přímý konzum.

Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerovaných sazenic je termín libovolný. Vždy je potřeba zajistit dostatek vláhy. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Vzdálenost rostlin pokud jsou ve formě keře sadíme 1,5 m od sebe, pokud se jedná o pěstování na kmínku vysazujeme rostliny s oporou ve vzdálenosti 1 - 1,2 m.

Řez: Po výsadbě je nutné zastřihnout výhony na 2 - 3 očka v dalších letech odstraňujeme kolmé výhony a udržujeme otevřený tvar keře nebo koruny.

Ochrana: Padlí angreštové - používají sirnaté přípravky nebo přípravek Discus v době tvorby plůdku. Rostliny je důležité v dalších letech po výsadbě přihnojovat plným hnojivem na začátku vegetace (Cererit).