Rybíz stromkový červený - Detvan

Raná slovenská odrůda červeného rybízu s velkými kyselejšími plody, vysoce výnosná
Kód: 254,08
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Rybíz stromkový
podnož Meruzalka zlatá
Vaše cena:    140 Kč

Konzumní zralost: začátek července

Sklizeň: začátek července

Tvar plodu:  hrozen dlouhý, hustě osázen velkými kulovitými bobulemi

Barva plodu: sytě červená

Dužnina:  kyselá, aromatická

Raná odrůda červeného stromkového rybízu vyšlechtěna ve Výzkumném ústavu Bojnice (SK, 1985). Plodí později po výsadbě, ovšem bohatě a pravidelně. Hrozen je dlouhý, hustě osázen velkými kulovitými bobulemi sytě červené barvy, kyselé a aromatické chuti. Dozrává na začátku července. Odolnost je vysoká proti napadení antraknózou. Odrůda vhodná pro přímý konzum i další zpracování.

Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerovaných sazenic je termín libovolný. Vždy je potřeba zajistit dostatek vláhy. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Vzdálenost rostlin pokud jsou ve formě keře sadíme 1,5 m od sebe, pokud se jedná o pěstování na kmínku vysazujeme rostliny s oporou ve vzdálenosti 1 - 1,2 m.

Řez: Po výsadbě je nutné zastřihnout výhony na 2 - 3 očka, v dalších letech odstraňujeme kolmé výhony a udržujeme otevřený tvar keře nebo koruny.

Ochrana: Padlí angreštové - používají se sirnaté přípravky nebo přípravek Discus v době tvorby plůdku. Rostliny je důležité v dalších letech po výsadbě přihnojovat plným hnojivem na začátku vegetace (Cererit).