Rybíz stromkový černý - Öjebyn

Raná odrůda černého rybízu s výrazně aromatickými velkými bobulemi.

Skladem: Ano, k osobnímu odběru od 12. září
Dostupnost: připravujeme na podzim 2019
Kategorie: Rybíz stromkový

130 Kč

Cena bez DPH: 113,04 Kč

Konzumní zralost: polovina července

Sklizeň: polovina července

Tvar plodu:  hrozen středně dlouhý, hustě osázený velkými bobulemi 

Barva plodu: černá

Dužnina:  nazelenalá, tuhá, šťavnatá, výrazně aromatická

Raná odrůda černého stromkového rybízu vyšlechtěna ve Švédsku (registrovaná v roce 1984). Odrůdu můžeme pěstovat ve všech oblastech, je vysoce odolná vůči nízkým teplotám.  Je středně náročná na polohu, půdu vyžaduje úrodnou s dostatkem živin a vláhy, nevhodné jsou suché stanoviště. Hrozen je krátký až středně dlouhý s velkými kulovitými bobulemi. Dužnina je nazelenalá, tuhá, šťavnatá, aromatická. Odolnost je vysoká proti napadení americkým padlím angreštovým. Antraknózou a rzí vejmutovkovou trpí středně. Odrůda má kvalitní plody, které dozrávají stejnoměrně.

Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerovaných sazenic je termín libovolný. Vždy je potřeba zajistit dostatek vláhy. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Vzdálenost rostlin pokud jsou ve formě keře sadíme 1,5 m od sebe, pokud se jedná o pěstování na kmínku vysazujeme rostliny s oporou ve vzdálenosti 1 - 1,2 m.

Řez: Po výsadbě je nutné zastřihnout výhony na 2-3 očka v dalších letech odstraňujeme kolmé výhony a udržujeme otevřený tvar keře nebo koruny.

Ochrana: Padlí angreštové - používají se sirnaté přípravky nebo přípravek Discus v době tvorby plůdku. Rostliny je důležité v dalších letech po výsadbě přihnojovat plným hnojivem na začátku vegetace (Cererit).

 

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím