Rybíz keřový červený - TATRAN

Velmi plodná slovenská odrůda vhodná pro přímý konzum i k dalšímu zpracování
Kód: 251,09
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rybíz keřový
Vaše cena:    80 Kč

Konzumní zralost:  konec července

Sklizeň:  konec července

Tvar plodu:  hrozen velmi dlouhý, hustě osazen velkými, kulovitými bobulemi

Barva plodu:  červená lesklá

Dužnina:  červená, tuhá, středně šťavnatá, sladkokyselá, aromatická

Pozdní odrůda červeného keřového rybízu vyšlechtěna na Slovensku jako kříženec odrůd Red Lake x Goppertův červený. Nejlepší úrody dosahuje v těžší, hlubší a živné půdě ve středních polohách. Hrozen je velmi dlouhý, hustě osazen velkými kulovitými bobulemi červené barvy. Dužina je červená, tuhá, středně šťavnatá, sladkokyselá, aromatická. Dozrává koncem července. Odolnost je vysoká proti napadení antraknózou, padlím americkým i rzí vejmutovkovou. Odrůda vhodná pro přímý konzum, přepravu i konzervárenské zpracování.

Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerovaných sazenic je termín libovolný. Vždy je potřeba zajistit dostatek vláhy. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Vzdálenost rostlin pokud jsou ve formě keře sadíme 1,5 m od sebe, pokud se jedná o pěstování na kmínku vysazujeme rostliny s oporou ve vzdálenosti 1 - 1,2 m.

Řez: Po výsadbě je nutné zastřihnout výhony na 2 - 3 očka v dalších letech odstraňujeme kolmé výhony a udržujeme otevřený tvar keře nebo koruny.

Ochrana: Padlí angreštové - používají se sirnaté přípravky nebo přípravek Discus v době tvorby plůdku. Rostliny je důležité v dalších letech po výsadbě přihnojovat plným hnojivem na začátku vegetace (Cererit).