Rybíz keřový černý - OMETA

Středně raná odrůda se sladšími velmi chutnými plody
Kód: 250,13
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rybíz keřový
Vaše cena:    80 Kč

Konzumní zralost: od poloviny července

Sklizeň: od poloviny července

Tvar plodu:  středně dlouhý hrozen se středně velkými ploše kulovitými bobulemi

Barva plodu: černá, lesklá

Dužnina:  sladká, aromatická, velmi dobrá

Středně raná odrůda černého stromkového rybízu.  Hrozen je středně dlouhý se středně velkými ploše kulovitými bobulemi, dužnina je sladká, aromatická, velmi dobrá. Odrůda není náročná na stanoviště nevhodné jsou pouze suché nebo naopak zamokřené stanoviště. Odolnost je vysoká proti napadení americkým padlím angreštovým i proti rzi vejmutovkové. Lze ji bez problému pěstovat v nížinách i ve vyšších oblastech.

Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerovaných sazenic je termín libovolný. Vždy je potřeba zajistit dostatek vláhy. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Vzdálenost rostlin pokud jsou ve formě keře sadíme 1,5 m od sebe, pokud se jedná o pěstování na kmínku vysazujeme rostliny s oporou ve vzdálenosti 1 - 1,2 m.

Řez: Po výsadbě je nutné zastřihnout výhony na 2 - 3 očka v dalších letech odstraňujeme kolmé výhony a udržujeme otevřený tvar keře nebo koruny.

Ochrana: Padlí angreštové - používají sirnaté přípravky nebo přípravek Discus v době tvorby plůdku. Rostliny je důležité v dalších letech po výsadbě přihnojovat plným hnojivem na začátku vegetace (Cererit)