Rybíz keřový černý - FERTÖDI

Velmi raná maďarská odrůda černého rybízu s kvalitními plody
Kód: 250,10
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rybíz keřový
Vaše cena:    80 Kč

Konzumní zralost: konec června

Sklizeň: konec června

Tvar plodu:  hrozen dlouhý, řídký, bobule velmi velké

Barva plodu: černá

Dužnina:  bělozelená, tuhá, šťavnatá, sladkokyselá, aromatická

Fertödi je maďarská odrůda vyšlechtěna z populace odrůdy Aström. Má dlouhý, řídký hrozen s velmi velkými kulovitými až mírně zploštělými bobulemi. Dužina je bělozelená, tuhá, šťavnatá, sladkokyselá, aromatická. Sklizeň brzká, již od konce června. Odrůda je velmi úrodná a má kvalitní plody určené pro přímý konzum i konzervárenské zpracování.

Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerovaných sazenic je termín libovolný. Vždy je potřeba zajistit dostatek vláhy. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Vzdálenost rostlin pokud jsou ve formě keře sadíme 1,5 m od sebe, pokud se jedná o pěstování na kmínku vysazujeme rostliny s oporou ve vzdálenosti 1 - 1,2 m.

Řez: Po výsadbě je nutné zastřihnout výhony na 2 - 3 očka v dalších letech odstraňujeme kolmé výhony a udržujeme otevřený tvar keře nebo koruny.

Ochrana: Padlí angreštové - používají sirnaté přípravky nebo přípravek Discus v době tvorby plůdku. Rostliny je důležité v dalších letech po výsadbě přihnojovat plným hnojivem na začátku vegetace (Cererit)