Rybíz keřový černý - BEN TIRAN

Raná skotská odrůda černého keřového rybízu s bohatou aromatickou chutí
Kód: 250,09
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rybíz keřový
Vaše cena:    80 Kč

Konzumní zralost: konec června

Sklizeň: konec června

Tvar plodu:  hrozen středně velký s ploše kulovitými bobulemi

Barva plodu: černá

Dužnina:  sladkokyselá s bohatou aromatickou chutí

Raná odrůda černého keřového rybízu vyšlechtěna ve Skotsku. Odrůda není náročná na stanoviště, nevhodné jsou pouze suché nebo naopak zamokřené stanoviště. Hrozen je středně velký se středními ploše kulovitými bobulemi, dužnina je sladkokyselá, chuť bohatá aromatická. Odolnost je vysoká proti napadení americkým padlím angreštovým i proti rzi vejmutovkové. Lze ji bez problému pěstovat v nížinách i v podhorských a horských oblastech. 

Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerovaných sazenic je termín libovolný. Vždy je potřeba zajistit dostatek vláhy. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Vzdálenost rostlin pokud jsou ve formě keře sadíme 1,5 m od sebe, pokud se jedná o pěstování na kmínku vysazujeme rostliny s oporou ve vzdálenosti 1 - 1,2 m.

Řez: Po výsadbě je nutné zastřihnout výhony na 2 - 3 očka v dalších letech odstraňujeme kolmé výhony a udržujeme otevřený tvar keře nebo koruny.

Ochrana: Padlí angreštové - používají sirnaté přípravky nebo přípravek Discus v době tvorby plůdku. Rostliny je důležité v dalších letech po výsadbě přihnojovat plným hnojivem na začátku vegetace (Cererit)