Třešně - se svými nároky zařazují mezi teplomilné rostliny, kterým vyhovují teplejší sluneční expozice s jižní orientací. Z této skutečnosti vyplývá, že do vyšších oblastí nejsou vhodné pozdní odrůdy, jak se někteří zahrádkáři mylně domnívají. Se zvyšující se nadmořskou výškou se oddaluje počátek kvetení a tedy pozdní odrůdy nemusí plně dozrávat. Ve vyšších polohách tedy sázíme odrůdy polorané až rané. Třešním se nejlépe daří v půdách lehkých, písčitých až štěrkovitých. Nesnáší půdy těžké a zamokřené. Třešně dělíme na:
1. Srdcovky, s měkkou dužinou, tenkou slupkou a barvící šťávou
2. Polosrdcovky, se slupkou středně tuhou
3. Chrupky, s tuhou dužinou a pevnou slupkou, ty se dále dělí na tmavé chrupky, barvy až černé s velmi tuhou dužinou a pevnou slupkou, pestré chrupky, s dužinou žlutou až červenou a světlé chrupky se žlutou barvou plodu
Výsadba třešní se provádí v závislosti na výšce kmene (zákrsek - vysokokmen) ve vzdálenosti 3.5 x 3.5 - 12 x 12 m. Řez se u třešní provádí během vegetace, buď před květem nebo po sklizni. V červnu a červenci můžeme provádět prosvětlení vylamováním nebo vyřezáváním. Podnož třešní v naší nabídce je převážně Colt, která částečně omezuje růst stromů, urychluje nástup do plné plodnosti a zvyšuje odolnost proti mrazu, nebo Třešeň ptačí, která je vhodná pro klasický vzrůst třešní.
Višně - jedná se o nejméně náročný druh, který je velmi tolerantní k typu půdy, Ph půdy a klimatu. Lépe snáší písčité půdy než půdy zamokřené. Višně jsou velmi odolné mrazu. Naše višně dodáváme očkovány na podnoži mahalebka, díky které je možné pěstovat i na suchých půdách. Višně se dělí na:
1. Pravé višně, vyznačující se menším vzrůstem, menšími listy a převislým tvarem koruny. Pravé višně můžeme dále rozdělit na kyselky, tmavé, výrazně kyselé plody a na amarelky se světlejšími plody, jejichž chuť je kyselá až natrpklá.
2. Třešňovišně, zde se jedná o křížence višní a třešní vyznačující se větším habitem a většími listy oproti višním. A můžeme je rozdělit do dvou skupin na skleňovky, vyznačující se světlou barvou a nasládlou chutí, a na sladkovišně, které mají tmavou barvu a také nasládlou chuť.
Řez u višní provádíme obdobně jako u třešní. Co se týče chemické ochrany, na třešních popřípadě na višních se často vyskytují mšice, pilatka třešňová nebo vrtule třešňová, proti kterým lze v jakýchkoliv zahradnických potřebách koupit postřiky. V chemické ochraně je samozřejmě vhodné vycházet ze zkušeností se škůdci a chorobami vyskytujícími se v dané lokalitě.
Nejčastěji používané podnože pro třešně, višně a sladkovišně:
Colt - středně bujně rostoucí podnož původem z Anglie. Dobře odolná mrazu, nenáročná na půdní podmínky. Brzká a vysoká plodnost. Hodí se pro tvar čtvrtkmen, polokmen i vysokokmen.
Mahalebka - (turecká višeň) bujně rostoucí - růst o 30 % slabší než třešeň ptačí. Vhodná i do drsnějších podmínek, dobře snáší suché i kamenité půdy, v dobře živených půdách rostou stromy více bujně, středně odolná mrazu. Tvoří větší koruny, nevyžaduje oporu. Hodí se pro tvar čtvrtkmen a polokmen.
Gisela 5 - Nejdůležitější podnož ve střední Evropě k redukci velikosti stromku. Velmi dobře se osvědčila v mírném podnebí s rozdílnou půdou a klimatickými podmínkami. S mnoha kultivary, testováním a hustotou vysazení je považována za standartní zakrslou podnož pro třešně (asi o 50 % slabší než Prunus avium). V Německu se momentálně pěstuje asi polovina sadových třešní právě na Gisele 5. Je rovněž využívána jako podnož pro višně. Doporučuje se pěstování v dobrých, úrodných půdách. Gisela 5 je přizpůsobivá různé intenzitě výsadby. Pokud se pěstuje na vřeteno, běžně se vysazují ve vzdálenosti 2,5 až 3 metry.
Gisela 6 - Vysoce výnosná, méně vzrůstná, méně náročná na půdní podmínky a zdroj vody než Gisela 5. Navzdory bujnějšímu růstu v prvních letech přechází brzy do plodnosti. Gisela 6 usnadňuje přechod z bujné do méně bujné podnože (mezištěpení). Nejčastěji se používá ve Spojených státech. Hodí se pro pěstování v lehčích půdách nejlépe bez přemokření.