Pěstování meruněk

Meruňky - jsou původním druhem oblastí s tuhým, ale krátkým zimním obdobím. Vhodné jsou severozápadní až severní mírné svahy, kde dochází k pozdnějšímu nástupu do květu. Vyžadují půdy lehčí hlinitopísčité až písčité, neutrální až mírně vápenité, dobře výhřevné s dostatkem ročních srážek cca 550 mm. Jako podnož pro meruňky využíváme výhradně podnož myrobalán pro její odolnost horším klimatickým podmínkám a urychlení nástupu do plné plodnosti (do 5 let). Kromě toho dodáváme i řadu odrůd vyšlechtěných na mrazuvzdornost vhodných do méně příznivých lokalit.

Spon výsadby je vhodný 7 x 5 m, v zahrádkách se doporučuje alespoň 4 x 4 m. Řez provádíme během vegetace na jaře popřípadě po sklizni. V letních měsících můžeme provádět průklest na prosvětlení koruny a zaštipování výhonů pro zvýšení produkce. Meruňky lze pěstovat v klasickém tvaru, nebo bez hlavního terminálu (na kotlinu).

Mezi nejnepříjemnější chorobu meruněk můžeme považovat apoplexii (rakovinné odumírání peckovin), kde dochází k částečnému až kompletnímu odumírání stromu. Vhodná prevence je správný řez a následné ošetření stromu, vhodná podnož atd. Chemicky se tomuto jevu můžeme bránit měďnatými fungicidy po opadu listů a na jaře na počátku rašení. Co se týče dalších chorob a škůdců, je dobré vycházet ze zkušeností v požadované lokalitě a aktuálnímu stavu škůdců a chorob.