Ostružiník NAVAHO

Středně raná beztrnná odrůda s navinule sladkými středně velkými plody
Kód: 247,12
Dostupnost: připravujeme na podzim 2021, lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Ostružiny
Vaše cena:    100 Kč

Konzumní zralost:   polovina srpna – polovina září

Sklizeň:   polovina srpna – polovina září

Tvar plodu:   středně velký kulatý

Barva plodu:   tmavě černá, lesklá

Dužnina:   navinule sladká, aromatická, chutná

Použití:   přímý konzum, zavařování i zamražování

Opylovači:   samosprašná

Růst: polovzpřímený, středně bujný

Odrůda beztrnného ostružníku Navaho je středně raná, roste polovzpřímeně, plodí na loňských výhonech od poloviny srpna do poloviny září. Plody jsou středně velké, kulovité, mají tmavě černou lesklou barvu a jsou navinule sladké, aromatické, chutné. Vhodné k přímému konzumu, zavařování i zamražování. 

Výsadba ostružin: Sazenice ostružníku Navaho vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerových sazenic je termín libovolný. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Maliníky i ostružníky sázíme jednotlivě na vzdálenost 0,7 - 1m v řádku k připravené konstrukci. Po výsadbě seřízneme na dva až tři pupeny, pokud nejsou, zakrátíme těsně nad zemí. Rostliny vyženou výhony z kořenových oček. Rostliny během vegetace tvoří dlouhé výhony, které se proti ohýbání uvazují na předem napnutý drát. Na začátku vegetace přihnojujeme plnými hnojivy například Cererit.

Řez: provádíme každoročně po sklizni, odstraníme slabé a přebytečné výhony, dvouleté odstraníme hned nad zemí, jednoleté zkrátíme o 1/3. Ponecháme pouze 6 – 8 výhonů, kterým na jaře zakrátíme vrcholky.