Ostružiník Black Satin

Beztrnný ostružník se silným růstem a vysokým výnosem.
Kód: 247,01
Dostupnost: od března dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov a Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Kategorie: Ostružiny
Vaše cena:    90 Kč

Konzumní zralost:   polovina srpna – konec září

Sklizeň:   polovina srpna – konec září

Tvar plodu:   velký, podlouhlý

Barva plodu:   černá

Dužnina:   mírně nakyslá, velmi aromatická, měkká

Použití:   přímý konzum, zavařování i zamražování

Opylovači:   samosprašná

Růst: silný až velmi silný, výhony 3 – 5m je nutné vyvázat k pevné opoře.

Odrůda beztrnného ostružníku vyšlechtěna v USA, vyniká vysokými výnosy okolo 4 - 6 kg z jednoho keře. Patří mezi nejkvalitnější odrůdy. Sklizňové období je dlouhé, trvá od poloviny srpna minimálně do konce září, někdy i déle. Plody jsou velmi aromatické, mírně nakyslé, velké až velmi velké.

Výsadba ostružin: Sazenice ostružníku Black Satin vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerových sazenic je termín libovolný. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Maliníky i ostružníky sázíme jednotlivě na vzdálenost 0,7 - 1m v řádku k připravené konstrukci. Po výsadbě seřízneme na dva až tři pupeny, pokud nejsou, zakrátíme těsně nad zemí. Rostliny vyženou výhony z kořenových oček. Rostliny během vegetace tvoří dlouhé výhony, které se proti ohýbání uvazují na předem napnutý drát. Na začátku vegetace přihnojujeme plnými hnojivy například Cererit.

Řez: provádíme každoročně po sklizni, odstraníme slabé a přebytečné výhony, dvouleté odstraníme hned nad zemí, jednoleté zkrátíme o 1/3. Ponecháme pouze 6 – 8 výhonů, kterým na jaře zakrátíme vrcholky.