Ořešák Seifersdorfský - kontejner

Ořešák do každé polohy s velkými jádry. V kontejneru
Kód: 245,02
Dostupnost: pouze osobní odběr v prodejně Tovačov a Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Kategorie: Ořešáky
podnož semenáč
Vaše cena:    490 Kč

Konzumní zralost: v druhé polovině září

Sklizeň: v druhé polovině září

Tvar plodu: velký, kulovitý až mírně oválný

Barva plodu: zelená se světlými tečkami, osemení slámově žluté

Dužnina: velmi dobrá, sladká, příjemně lahodná

Kořenový bal: kontejner

Odrůda ořechů vyšlechtěna v Německu. Nenáročná na polohu a půdu. Růst je bujný, korunu vytváří vznosnou, kulovitou a pravidelnou. Plod ořešáku Seifersdorfský je velký kulovitý a mírně oválný. Slupka je zelená se světlými tečkami, skořápka polopapírová, světle hnědá, jádro je velké a vyplňuje celou skořápku. Slámově žluté osemení. Chuť je lahodná, sladká. Odolnost proti napadení houbovými chorobami i proti nízkým teplotám je vysoká. Vhodná pro výsadbu i do vyšších poloh.

Výsadba: Ořešáky vysazujeme  především na podzim, lze je vysazovat ale i na jaře, kontejnerované stromy lze sadit téměř po celý rok. Stromy vysazujeme tak hluboko, aby místo srůstu roubu s podnoží bylo zároveň s úrovní terénu nebo 2 - 3 cm nad úrovní. Stromky uvazujeme ke kůlu a dbáme na důkladné zalití.

Řez: stromu provádíme pouze na jaře,  záleží na sázeném tvaru,  pokud se jedná o špičák (jeden výhon bez rozvětvení)  provedeme  řez na korunku ve výšce plánovaného rozvětvení u ořechů obvykle ve výšce okolo 170 cm pokud špičák nedosahuje takové výšky necháme řez na další rok a odstraňujeme pouze případný boční obrost. Pokud má stromek již založenou korunku zastřihneme tak že ponecháme terminál a 4 - 5 kosterních větví, které nezakracujeme.

Ochrana: se provádí proti chorobě Atraknóza (hnědnutí listů ořešáku) používají se mědnaté přípravky, které se aplikují začátkem června.