Ořešák Saturn - kontejner

Méně vzrůstná odrůda ořešáku s chutnými plody. V kontejneru
Kód: 245,04
Dostupnost: pouze osobní odběr v prodejně Tovačov a Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Kategorie: Ořešáky
podnož semenáč
Vaše cena:    490 Kč

Konzumní zralost:   konec září

Sklizeň:    konec září

Plody:     středně velké až velké s mírně rýhovanou skořápkou

Dužnina:    jádro středně velké, vyplňuje celou skořápku, aromatické chuti

Kořenový bal: kontejner

Odrůda nalezena v ČR jako náhodný semenáč. Strom roste středně bujně, tvoří hustou polovzpřímenou korunu. Plodnost je středně velká. Plody ořešáku Saturn jsou střední až velké s jemně rýhovanou skořápkou. Jádro střední, aromatické chuti, lehce nasládlé i po vysušení příliš nehořkne. Výhodou této odrůdy je menší vzrůst a dobrá kvalita jádra, naopak nevýhodou dřívější rašení. Částečně samosprašná odrůda.

Výsadba: Ořešáky vysazujeme  především na podzim, lze je vysazovat ale i na jaře, kontejnerované stromy lze sadit téměř po celý rok. Stromy vysazujeme tak hluboko, aby místo srůstu roubu s podnoží bylo zároveň s úrovní terénu nebo 2 - 3 cm nad úrovní. Stromky uvazujeme ke kůlu a dbáme na důkladné zalití.

Řez: Provádíme pouze na jaře,  záleží na sázeném tvaru,  pokud se jedná o špičák (jeden výhon bez rozvětvení),  provedeme  řez na korunku ve výšce plánovaného rozvětvení, u ořechů obvykle ve výšce okolo 170 cm. Pokud špičák nedosahuje takové výšky, necháme řez na další rok a odstraňujeme pouze případný boční obrost. Pokud má stromek již založenou korunku, zastřihneme tak, že ponecháme terminál a 4 - 5 kosterních větví, které nezakracujeme.

Ochrana: Provádí se proti chorobě antraknóza (hnědnutí listů ořešáku), používají se mědnaté přípravky, které se aplikují začátkem června.