Ořešák MARS - kontejner

Nejrozšířenější odrůda ořešáku Mars v ČR. V kontejneru
Kód: 245,05
Dostupnost: pouze osobní odběr v prodejnách Tovačov a Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Ořešáky
podnož semenáč
Vaše cena:    490 Kč

Konzumní zralost: v druhé polovině září

Sklizeň: v druhé polovině září

Tvar plodu: velký se středně výraznou špičkou

Barva plodu: skořápka polopapírová, žlutohnědá

Dužina: jádro příjemně aromatické, nasládlé, bez hořkosti

Kořenový bal: kontejner

Samosprašná odrůda ořechů Mars českého původu. Žádaný nejen pro pozdní rašení (netrpí jarními mrazíky), ale i pro velké polopapírové ořechy s tenkou skořápkou. Strom roste středně bujně až bujně, tvoří širší, středně zahuštěné koruny. Plodit začíná brzy po výsadbě a to druhým až třetím rokem. Plody jsou velké, mírně nevyrovnané se středně výraznou špičkou, Skořápka polopapírová, mírně zvrásnělá, téměř hladká, pískově žlutá, pevná. Luštitelnost dobrá. Jádro je velké, velmi dobře vyplňuje celou skořápku. Tvoří 52% celkové hmotnosti plodu. Chuť je velmi dobrá, mírně nasládlá. Dozrává stejnoměrně ve třetím týdnu září.

Výsadba: Ořešáky vysazujeme  především na podzim, lze je vysazovat ale i na jaře, kontejnerované stromy lze sadit téměř po celý rok. Stromy vysazujeme tak hluboko, aby místo srůstu roubu s podnoží bylo zároveň s úrovní terénu nebo 2 - 3 cm nad úrovní. Stromky uvazujeme ke kůlu a dbáme na důkladné zalití.

Řez: Provádíme pouze na jaře,  záleží na sázeném tvaru,  pokud se jedná o špičák (jeden výhon bez rozvětvení),  provedeme  řez na korunku ve výšce plánovaného rozvětvení, u ořechů obvykle ve výšce okolo 170 cm. Pokud špičák nedosahuje takové výšky, necháme řez na další rok a odstraňujeme pouze případný boční obrost. Pokud má stromek již založenou korunku, zastřihneme tak, že ponecháme terminál a 4 - 5 kosterních větví, které nezakracujeme.

Ochrana: Provádí se proti chorobě antraknóza (hnědnutí listů ořešáku), používají se mědnaté přípravky, které se aplikují začátkem června.