Ořešák JUPITER - kontejner

Odrůda ořešáku, bujného růstu, kvalitní ořech odolný mrazíkům. V kontejneru
Kód: 11245,03
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Ořešáky
podnož semenáč
Vaše cena:    490 Kč

Konzumní zralost: v druhé polovině září

Sklizeň: v druhé polovině září

Tvar plodu: velký, široce vejčitý až oválný

Barva plodu: skořápka polopapírová, žlutohnědá, osemení světle hnědé

Dužnina: jádro dobré chuti, méně nasládlá, vynikající v čerstvém stavu

Kořenový bal: Kontejner

Odrůda ořechů vyšlechtěna v České republice. Vyžaduje otevřené polohy a půdy dobře zásobené živinami a vláhou. Nesnáší vyšší hladinu spodní vody. Růst je bujný, vytváří mohutnou, kulovitou širokou korunu. Plod ořešáku Jupiter je velký, široce vejčitý až oválný, slupka je tmavozelená se světlými žlutými tečkami, skořápka polopapírová, šedohnědá. Jádro je velké vyplňuje celou skořápku. Chuť je dobrá, méně nasládlá, lahodná vynikající v čerstvém stavu. Plodnost je brzká velká a pravidelná. Dozrává v druhé polovině září. Odolnost je vysoká proti zimním mrazům a proti napadení houbovými chorobami střední.

Výsadba: Ořešáky vysazujeme  především na podzim, lze je vysazovat ale i na jaře, kontejnerované stromy lze sadit téměř po celý rok. Stromy vysazujeme tak hluboko, aby místo srůstu roubu s podnoží bylo zároveň s úrovní terénu nebo 2 - 3 cm nad úrovní. Stromky uvazujeme ke kůlu a dbáme na důkladné zalití.

Řez: Provádíme pouze na jaře,  záleží na sázeném tvaru,  pokud se jedná o špičák (jeden výhon bez rozvětvení),  provedeme  řez na korunku ve výšce plánovaného rozvětvení, u ořechů obvykle ve výšce okolo 170 cm. Pokud špičák nedosahuje takové výšky, necháme řez na další rok a odstraňujeme pouze případný boční obrost. Pokud má stromek již založenou korunku, zastřihneme tak, že ponecháme terminál a 4 - 5 kosterních větví, které nezakracujeme.

Ochrana: Provádí se proti chorobě antraknóza (hnědnutí listů ořešáku), používají se mědnaté přípravky, které se aplikují začátkem června.