Ořešák APOLLO - kontejner

Odrůda ořešáku, polopapírák s velkými vejčitými plody. V kontejneru
Kód: 11245,01
Dostupnost: lze objednat pouze telefonicky s osobním vyzvednutím v O.N.Vsi na čísle 608 920 377
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Ořešáky
podnož semenáč
Vaše cena:    490 Kč

Konzumní zralost:   v druhé polovině září

Sklizeň:   v druhé polovině září

Tvar plodu:   velký, vejčitý, jádro velké vyplňuje celou skořápku

Barva plodu:   skořápka žlutohnědá, osemení žluté zbarvené

Dužnina:   jádro dobré osobité chuti

Kořenový bal: Kontejner

Odrůda ořechů vyšlechtěna v České republice. Vyžaduje teplé, otevřené polohy a hlubší půdy s dostatkem vláhy. Růst je středně bujný, korunu vytváří vznosnou, široce kulovitou. Plody ořešáku Apollo jsou velké polopapíráky vejčitého tvaru, Slupka je zelená se světlejšími tečkami. Skořápka je polopapírová, téměř hladká málo zvrásnělá. Chuť jádra dobrá, osobitá, při delším skladování dobrou chuť ztrácí. Plodnost je brzká, střední a téměř pravidelná. Dozrává v druhé polovině září. Ve vlhčích letech trpí bakteriózou. Jádro obsahuje větší množství vody nutno začít zavčas vysušovat. Opylovač pro tuto odrůdu je odrůda Jupiter.

Výsadba: Ořešáky vysazujeme  především na podzim, lze je vysazovat ale i na jaře, kontejnerované stromy lze sadit téměř po celý rok. Stromy vysazujeme tak hluboko, aby místo srůstu roubu s podnoží bylo zároveň s úrovní terénu nebo 2 - 3 cm nad úrovní. Stromky uvazujeme ke kůlu a dbáme na důkladné zalití.

Řez: Provádíme pouze na jaře,  záleží na sázeném tvaru,  pokud se jedná o špičák (jeden výhon bez rozvětvení),  provedeme  řez na korunku ve výšce plánovaného rozvětvení, u ořechů obvykle ve výšce okolo 170 cm. Pokud špičák nedosahuje takové výšky, necháme řez na další rok a odstraňujeme pouze případný boční obrost. Pokud má stromek již založenou korunku, zastřihneme tak, že ponecháme terminál a 4 - 5 kosterních větví, které nezakracujeme.

Ochrana: Provádí se proti chorobě antraknóza (hnědnutí listů ořešáku), používají se mědnaté přípravky, které se aplikují začátkem června.