Ochrana proti škůdcům

S ochranou proti chorobám a škůdcům je třeba začít velmi brzy a to již v předjaří.

V březnu kromě mechanického odstranění napadených a odumřelých větví použijeme chemický postřik proti přezimujícím škůdcům jako jsou mery, mšice, puklice, štítenky, píďalky a svilušky (Calypso, Mospilan). Proti kadeřavosti broskvoní je nutné použít chemickou ochranu ještě před rašením (Champion, Dithane, Kuprikol, 5% Sulka). Proti chorobám jádrovin před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan, Dithane).

V dubnu provádíme preventivní postřiky proti květopasu jabloňovému (Calypso, Mospilan), proti padlí jabloňovému a strupovitosti jádrovin (Clarinet, Zato), proti rzi hrušňové těsně před kvetením a ihned po odkvětu (Baycor), u peckovin proti monilioze letorostů - na začátku kvetení (Teldor, Horizon), u švestek a rynglí proti pilatkám (Calypso), u peckovin proti obaleči východnímu (Karate Zeon, Reldan), u poloraných a pozdních třešní a višní proti vrtuli třešňové (Calypso, Decis Flow). U vinné révy použijeme po odkvětu univerzální ochranný prostředek (Kvadris).

V červnu a červenci, kdy je vyšší vzdušná vlhkost, systémové přípravky proti ostatním chorobám jádrovin (Discus, Zato, Fin Plus).

Na podzim po opadu listí a v době vegetačního klidu, kdy práší jehnědy lískových ořechů, ošetřujeme broskvoně (5% Sulka, Champion).

Celoročně pak můžeme použít přípravek Mospilan nebo Pirimor při výskytu mšicí a jiných škůdců.